Okolí

Horská ves Stříbrnice je poslední dostupnou obcí pod Kralickým Sněžníkem. Poprvé byla připomínaná roku 1325. V minulosti byla známá dolováním stříbra a rýžováním zlata. Stříbrnice jsou výchozím místem pro pěší turistiku a cykloturistiku. V zimě tady jsou ideální podmínky pro vyznavače zimních sportů.

Léto – cyklistika, horská turistika, houbaření, borůvky. Možnosti koupání: Velké Losiny – nové termální koupaliště, Žulová,  Arcibiskupský lomŠumperk , lázně Jeseník.

Zima – blízká lyžařská střediska: PaprsekBrannáSKITECH KunčicePetříkovRamzová, Hynčice – Kraličák, Resort Dolní Morava, Kouty nad Desnou.

Výlety po okolí

Dalimilova rozhledna

Výjimečná kamenná rozhledna na vrcholu Větrov, odkaz a věrná replika historické rozhledny ze Sněžníku, postavená v historizujícím stylu s malou a velkou věží, se vstupním sálem s lomenou klenbou, s točitým žulovým schodištěm, s krakorci a s vyhlídkami s cimbuřím – kamenná kráska a symbol našeho kraje se vrátila zpět!

Dalimilova rozhledna
Rozhledna Kraličák

Rozhledna Kraličák

Přes 31 m vysoká rozhledna z dílny architekta Prof. Ing. Arch. Martina Rajniše, stojí na vrcholu kopce Štvanice 866 m. n. m., ve středu Rekreačního areálu Kraličák, mezi Hynčicemi pod Sušinou a Stříbrnicemi.

Díky své vzdušnosti a jednoduchosti rozhledna zapadla do okolní přírody a jemně doplňuje panorama krajiny.

Osvětlenou vyhlídkovou věž válcovitého tvaru tvoří dřevěná konstrukce z modřínového dřeva se schodištěm uprostřed a krytou vyhlídkou na vrcholu. Čeká na vás 152 schodů, které musíte zdolat. Stabilitu subtilní konstrukce zajišťují ocelová kotevní lana. Věž tvoří celek s blízkým odpočívadlem.

Staré město pod Sněžníkem

Staré Město pod Sněžníkem se svým okolím je hodnoceno jako nejvhodnější oblast pro rekreaci v ještě zachovalých horských podmínkách.
Bezpočet rozsáhlých volných svahů, cesty hlubokými lesy, úchvatné panorama hor, vyhlídkové skály a údolní stezky zvou k návštěvě milovníky přírody.
V létě je možné vedle pěší turistiky a cykloturistiky věnovat se i turistice na koních. Mezi místní zajímavosti patří síť pohraničního opevnění z druhé světové války.
Ke sportovnímu vyžití se nabízí také v roce 2010 nově otevřený, sportovní víceúčelový areál, kde si mohou zájemci zahrát minigolf, košíkovou, tenis či volejbal.
Milovníci zimních sportů mají k dispozici nepřeberné množství pravidelně upravovaných běžeckých tras různé náročnosti, příznivcům sjezdového lyžování nabízí v obci a okolí služby mnoho lyžařských vleků.
Zájemci také mohou přejet přes nedaleký hraniční přechod na Kladském sedle do Polska, kde najdou mnoho zajímavostí, jako jsou Medvědí jeskyně v Kletně (6km od hranic), lázeňské středisko Ladek Zdroj (15km od hranic), či partnerské město Starého Města Stronie Slaskie (12km od hranic), kde mohou navštívit Muzeum minerálů, Sklárnu, Centrum rekreace a sportu nebo pravidelně konané městské trhy.

Staré město pod Sněžníkem
Dolní Morava

Dolní Morava

V letním období je to především Stezka v oblacích a
další atrakce Resortu Dolní Morava, jako bobová dráha, mamutíkův vodní park, lanový park, půjčovna koloběžek. V zimě jsou to pak lyžařské areály
Větrný vrch a Resort Dolní Morava

Králický Sněžník

Pohoří, které se rozprostírá mezi Jeseníky a Orlickými horami. Vrchol Sněžníku se nachází ve výšce 1424 m. Králický Sněžník je od roku 1990 Národní přírodní rezervací. Na jeho vrcholu se stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska. Na polské straně hranice se nachází turistická chata Švýcárna z roku 1871. K zajímavostem na vrcholu hory patří nyní hraniční sloup a soška slůněte. Nedaleko vrcholu ve výšce 1350 m se nachází studánka, ze které pramení řeka Morava.

Králický Sněžník
Praděd

Praděd

1491,3 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku, nejvyšší vrchol tohoto pohoří a zároveň nejvyšší hora Moravy. Praděd je přístupný z několika směrů. Na vrchol vede asfaltová silnice z Karlovy Studánky přes sedlo Hvězda a chatu Ovčárna, kterou kopíruje i zelená turistická značka. Turisticky je Praděd přístupný také po hlavní červeně značené hřebenovce od Červenohorského sedla. Nejprudší výstup vede po modře značené cestě z Koutů nad Desnou kolem dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně.

Petříkov

Petříkov je vesnice ležící v okrese Jeseník. Je částí obce Ostružná. Petříkov leží v údolí říčky Branná, v nadmořské výšce 740–950 metrů. V sevřeném údolí obklopeném lesy najdete na severních svazích v nadmořské výšce 780 metrů nad mořem sjezdové tratě vybavené nejmodernějším zařízením na výrobu technického sněhu. Na vrchol sjezdovek vás v našem areálu vyvezou dva vleky dlouhé 700 metrů a 400 metrů. Pro milovníky běžeckého lyžování, je zde několik upravených tratí, které směřují z Petříkova přes chatu Paprsek až na Kralický sněžník, nebo výlet přes Ramzovské a Červenohorské sedlo až na nejvyšší moravskou horu Praděd.

Petříkov
Lázně Jeseník

Lázně Jeseník

Lázně Jeseník, nebo spíše Priessnitzovy léčebné lázně, nacházející se na severozápadním okraji města Jeseník. Od 19. století jsou lázně navštěvovány hojným počtem návštěvníků, kteří se zajímají o jejich bohatou historii. Vyvinula se zde a stále se praktikuje vodoléčba jako metoda léčení, spojena s klidem a nenáročným tělesným pohybem jako jsou procházky po okolí. Jejich zakladatelem je Vincenz Priessnitz.

Kouty nad Desnou

Ski areál Kouty nabízí komfortní lyžování a k tomu nejdelší sjezdovku na Moravě. Nová modrá sjezdovka má délku 3050 m s převýšením 520 m, nadchne hlavně rodiny s dětmi. Další dvě dvoukilometrové sjezdovky jsou členité, s proměnlivým sklonem a převýšením také přes 500 m. Zbývající dvě sjezdovky mají převýšení 100 m. Díky šířce přes 50 m nabízí sjezdovky dostatek místa pro širokou carvingovou stopu. Celková délka sjezdovek 11,5 km.Děti a začátečníci mají k dispozici pojízdný pás v areálu Lyžařské školy. Pro běžkaře jsou zajištěny upravené běžecké tratě v nadmořské výšce 1100 – 1300 m. Ve dvou freeride zónách si na své přijdou freeridový lyžaři i snowboardisté. V létě půjčovna kol, bruslí a koloběžek, bike park, rozhledna a naučná stezka

Kouty nad Desnou
Ramzová

Ramzová

Vesnička Ramzová se nachází cca 1km severně od Ostružné. Jde o turistickou osadu, kterou vede Jesenicko-orlická magistrála. V zimě je v provozu čtyřsedačková lanová dráha, dvousedačková lanová dráha z Čerňavy na Šerák a tři lyžařské vleky. Na Ramzové si můžete zajezdit v zimě na sněžných člunech a v létě na horských minikárách.

Branná

Obec vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein, česky Kolštejn již kolem roku 1282. Od roku 1992 má Branná status městské památkové zóny. V obci se nachází Hrad Kolštejn založený na počátku 14. století.

Branná
Velké Losiny

Velké Losiny

Velké Losiny leží v podhůří Hrubého Jeseníku v údolí říčky Losinky, asi 9 km severovýchodně od Šumperka. Ve městě se nachází nádherný renesanční zámek s arkádovým nádvořím a věží, lázně s termálním koupalištěm a unikátní ruční papírna.

Zbiornik Stara Morawa

Kdo touží po větší vodní ploše, může si přes Kladské sedlo zajet do ne příliš vzdáleného Stronie Sląského. Na říčce Morawce byla vybudována retenční přehrada, nazývaná jako Zbiornik Stara Morawa. Jezero má rozlohu 5,5 ha. Kromě písčité pláže mohou návštěvníci trávit čas na dřevěných molech, či vystopit na betonovou věž s vyhlídkovými plošinami.

Zbiornik Stara Morawa
Dlouhé stráně

Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky a je jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v Jeseníkách.